Rappeři

50 Cent

Curtis James Jackson (* 6. července 1975 New York), známý spíše pod pseudonymem 50 Cent, je americký černošský gangsta rapper, který se proslavil alby Get Rich or Die Tryin' a The Massacre. Celosvětově prodal dohromady 22 milionů nosičů těchto multiplatinových alb, čímž se řadí mezi nejúspěšnější rappery všech dob. Jackson má image tvrdého chlapíka, v mládí žil v chudých poměrech a prodával drogy. V roce 2000 na něj byl spáchán pokus o vraždu, při kterém byl devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm, z útoku se však zotavil, díky čemuž si vysloužil přezdívku Bulletproof (neprůstřelný). Je několikanásobně trestaný.

 

 

Eminem

 

Eminem(* 17. října 1972) je hip hopový zpěvák. Jméno Eminem je pseudonym Marshalla Bruce Matherse III.

Je to jeden z mála bílých rapperů, kterým se podařilo ve svém oboru prorazit, navíc je uznáván i kritiky.Také je nechvalně proslulý svými kontroverzními texty písní, které jsou často označovány za homofóbní, násilnické a zaměřené proti ženám.

 

2Pac

Tupac Amaru Shakur (známý též jako 2Pac, Makaveli či Pac; 16. června 1971 New York – 13. září 1996 Las Vegas) byl americký rapper a herec. Guinessova kniha rekordů ho uvádí jako nejúspěšnějšího rappera historie se 73 miliony prodaných hudebních nosičů.

 

Snoop Dog

 

Calvin Cordozar Broadus, Jr. (*20. října 1971 Long Beach, Kalifornie) je americký umělec známý pod mnoha uměleckými jmény, například Snoopy Doggy Dogg, Niggaracci či The Doggfather.

Je to černošský raper, nahrávací producent a herec, kterému se říká král MC's hip-hopové scény západního pobřeží USA. Svými frázemi je široce známý. Příkladem je "fo' shizzle, ma nizzle,", což v angličtině znamená "for sure, my nigga." Tento styl slangu se poprvé objevil už u Frankieho Smitha a skupiny The Gap Band v osmdesátých letech, ale zpopularizoval jej E-40.

.

 

Dr.Dre

Andre Young (* 18. února 1965 v Los Angeles v Kalifornii), známý jako Dr. Dre, je jedním z průkopníků současné hip-hopové kultury a gangsta rapu.

Dr. Dre začal svoji kariéru jako člen skupiny The World Class Wreckin' Cru v první polovině osmdesátých let. V roce 1986 stáli Dr. Dre a další člen World Class Wreckin' Cru DJ Yella u zrodu skupiny N.W.A, velmi úspěsné a kontroverzní skupiny, která víceméně definovala pojem gangsta rap. Dr. Dre dosáhl s NWA velkého úspěchu, ale na vrcholu popularity v roce 1991 skupinu opustil, aby založil nahrávací společnost Death Row Records s Sugem Knightem.

 

Lil Jon

(* 27. ledna 1971),známější pod svým uměleckým jménem Lil Jon, je americký rapper, hudební producent , který byl členem skupiny Lil Jon & East Side Boyz.Tato skupina existovala od roku 1997 do roku 2004.Lil Jon spopularizoval Crunk,hlavně díky nápoji Crunk! a šperkům.Lil Jon se narodil a vyrůstal v Atlantě ve státě Georgia. He worked for So So Def Recordings between 1993 and 2000.Pracoval u So So Def Recordings mezi lety 1993 a 2000.

 

Nelly

Nelly vyrůstal v St. Louis, kde se velmi dobře seznámil s nebezpečím a pokušením života na ulici. Naštěstí, díky výchově své matky tomuto životu na ulici nepodlehl a přesunul se do sousedního Univerzitního města. Obklopený pozitivními vlivy se začal věnovat sportu a pobrukovat si verše. V roce 1996 se Nelly spojil s kamarády ze střední školy a vytvořili skupinu St. Lunatics. Jejich první singl "Gimmie What You Got" se stal místním hitem a skupina brzy vydala svou první desku. Bez žádných výraznějších roztržek se Nelly (nejvíce charismatický a nejvýznamnější člen skupiny St. Lunatics) rozhodl vydal na sólovou kariéru. Nelly na sebe velmi rychle upoutal pozornost a se společností Universal vydal své debutové album "Country Grammar" (2000).

 Method Man:

Clifford Smith (1. dubna 1971 na Long Islandu v New Yorku), známý spíše jako Method Man, je americký rapper, producent, herec a člen hip hopového seskupení Wu-Tang Clan.Narodil se 1. dubna 1971 na Long Islandu v New Yorku. Mládí tohoto rappera je podobné jako u ostatních hip hopových zpěváků – ze školy byl vyhozen, vydělával si prodejem drog a podřadnými, špatně placenými pracemi. Na začátku 90. let Meth zakládá spolu s dalšími 8 přáteli skupinu Wu-Tang Clan. Po vydání debutového alba skupiny (v roce 1993) se Method Man jako první člen Wu-Tangu rozhodl vydal sólovou desku – Tical vyšlo roku 1994 u věhlasné rapové společnosti Def Jam. Toto CD se stalo velmi populární, prodalo se více jak milión kopií, umístilo se na 4. místě americké hitparády a Meth za něj získal platinovou desku. Píše se rok 1995 a hitparádam vévodí megahit I'll Be There For You/You Are All I Need To Get By, na kterém se podílel jak Method Man, tak i Mary J. Blige. Oba protagonisté byli za tento počin oceněni Grammy. Druhé album Method Mana, vydané roku 1998, se jmenuje Tical 2000: Judgement Day. O rok později vydává se svým dlouholetým přítelem, rapperem Redmanem CD nazvané Blackout!. Tito dva rappeři se spolu také objevují v hlavních rolích filmu Kdo hulí, ten umí (How High) z roku 2001. V roce 2004 vydává Meth album Tical O: The Prequel a od 2 roky později 4:21...The Day After.

Soubor:Wu Tang Clan f7858007.jpg

Ludacris:

Christopher Brian Bridges, spíše známý jako Ludacris (* 11. září 1977, Atlanta, Georgia, USA) je americký rapper a herec. Jedná se o třínásobného držitele ceny Grammy. Pětkrát v kariéře dosáhl na 1. místo v hitparádě Billboard Hot 100, tento výsledek mu drží prvenství mezi rappery. (Absolutními rekordmany jsou The Beatles s dvaceti prvními singly). Také je spoluzakladatelem hudebního labelu Disturbing tha Peace.

Soubor:Ludacris 2008.jpg

Ice Cube:

O'Shea Jackson (*15. června 1969 Los Angeles, Kalifornie), známý pod uměleckým jménem Ice Cube, je americký raper a herec. Byl členem kontroverzních skupin C.I.A. a N.W.A. V roce 1989 započal solovou kariéru. Byl jedním z prvních, kterým se podařilo proslavit subžánr gangsta rap.

Soubor:IceCube Toronto2006.jpg

RedMan:

Reginald Noble (*17. duben 1970, Newark, USA) je americký rapper a herec. Znám je spíše pod svou přezdívkou Redman.

Narodil se v americkém Newarku. V roce 1992 vydal své první album s názvem Whut? Thee Album a byl časopisem The Source ohodnocen jako rapper roku. Veřejnosti se poté představil ve spolupráci s producentem E.Sermonem či rapperem Eminemem. Nejznámější však byla jeho koprodukce s dalším rapperem, Method Manem, se kterým natočil několik celosvětově známých hitů, které spolu vydali na albu Blackout!.

Natočil i duet se zpěvačkou C.Aguilerou, Dirrty, a proslavil se i remixem písničky Get This Party Started zpěvačky Pink.

Natočil i několik filmů, mezi ty nejznámější patří How High z roku 2001, kde hrál po boku svého hudebního parťáka Method Mana.

Soubor:Redman (rapper).jpg

Tony Yayo:

Marvin Bernard (* 31. března 1978), známý spíše jako Tony Yayo, je americký rapper a člen skupiny G-Unit.Je taky spolu-zakladatelem nahravaciho studia G-UNIT. V roce 2005 byl na rok zatčen za držení zbraní. Po propuštění z vězení se vrátil do skupiny G-UNIT a společně s Fiftym a Banksem nahráli druhé album G-UNIT nazvané Terminate On Sight.

Soubor:Tony Yayo by Frank DeMaria.jpg

Ya Boy:

Ya Boy je pseudonym Williama Josepha Crawforda (* 28. ledna 1984, Fillmore, San Francisco) amerického zpěváka hiphopu.Své umělecké jméno, Ya Boy, dostal William od svého bratrance Baileyho. V roce 2001 úspěšně zakončil vysokou školu, známou pod názvem El Camino Real High School. Začátkem roku 2002 začal snít o kariéře rappera. Tak se také stalo. Z jeho prvního songu "16's With Me" se stal rázem mega hit v celé lokaci San Francisca a Los Angeles. Tento úvodní trhák Ya Boyovi kariéry si vzal do parády známý producent Big D, který ho samploval známou znělkou ze Star Wars. Hned po tomto tahu na branku si William získal dvojnásobnou pozornost, a to díky tracku 100 More Bars, ve kterém byla použita instrumentálka z Jim Jonesova hitu We Fly High. Tři roky na to se Ya Boy rozhodl vydat své debutové album Rookie of the Year.

Soubor:Ya-Boy 2009.jpg

Xzibit:

Xzibit, vlastním jménem Alvin Nathaniel Joiner, se narodil v Detroitu ve státě Michigan. Zde také vyrůstal až do jeho devíti let, kdy mu tragicky zemřela matka. Po tomto incidentu se celá rodina odstěhovala z Michiganu a jejich novým domovem se stalo Nové Mexico. Jeho otec se zde podruhé oženil. Malý Alvin právě zde začíná psát své první rýmy a jeho tvorba je o to originálnější, že skládá bez vlivu rapu, který v té době byl.V patnácti letech odešel po hádkách s rodinou z domu. Alvin se dostává na ulici a začíná prodávat drogy.

Soubor:Xzibit 2007.jpg

Saul Williams:

Saul Stacey Williams (* 29. února 1972) je americký básník, spisovatel, herec a hudebník. Je známý kombinací poezie a alternativního hip-hopu a spoluprací s Trentem Reznorem na albu Year Zero, Reznor později produkoval Williamsovo album The Inevitable Rise and Liberation of NiggyTardust!. Mezi jeho nejvýznamnější herecké role patří hlavní role v nezávislém filmu Slam.

Soubor:SaulWilliams by Rad.jpg

Pharel Williams:

Pharrell Williams (*5. dubna 1973 Virginia Beach, Virginia) je americký zpěvák, rapper, producent a skladatel. Je držitelem tří cen Grammy. Pharrell tvoří jednu část známého producentského dua The Neptunes, které tvořil s Chadem Hugem. Také je leaderem rockové skupiny N.E.R.D. a spoluzakladatelem módních značek Billionaire Boys Club a Ice Cream Clothing.

Soubor:Pharrell 2006.jpg

Lil Wayne:

Dwayne Michael Carter, Jr. (* 27. září 1982, New Orleans, Louisiana, USA), lépe známý pod pseudonymem Lil' Wayne, je americký rapper. Dříve člen skupiny Hot Boys, do labelu Cash Money se přidal ještě jako teenager. Get It How U Live, vydané v roce 1997, bylo jeho první album s Hot Boys a Tha Block is Hot, byl jeho sólový debut, který vyšel v roce 1999.

Ještě větší popularity dosáhl vydáním alba Tha Carter v roce 2004, a následným albem Tha Carter II (2005). Na vrchol ho však dostalo Tha Carter III (2008) za které získal různá ocenění, a také osm nominocí na ceny Grammy. Letos se čeká jeho rockový debut s názvem Rebirth, jeho vydání je oznámeno na 18. srpna 2009, u kterého nejspíš nebude, byl obviněn a odsouzen za nedovolené držení zbraně.
 

Soubor:Lil Wayne cropped.jpg

Will.i.am:

Will.i.am (vlastním jménem William Adams; * 15. března 1975 Los Angeles) je americký zpěvák, rapper, skladatel a příležitostný herec. Je členem a spoluzakladatelem skupiny Black Eyed Peas. Má sestru Celene a bratra Carla. Kromě psaní písní se věnuje breakdance.

Soubor:Will.i.am 2007-02-13.jpg

Mark Wahlberg:

Mark Robert Michael Wahlberg (* 5. červen 1971 je americký herec, bývalý rapper a producent. Na počátku své kariéry byl znám jako rapper Marky Mark.Narodil se nedaleko Bostonu jako nejmladší z devíti dětí. Jeho sourozenci se jmenují Arthur, Jim, Paul, Robert, Tracey, Michelle, Debbie a Donnie. Rodiče se rozvedli v roce 1982.V mládí se Wahlberg dostal několikrát do problémů s policií. Vyvinul si vážnou závislost na kokainu a dalších drogách. V mládí měl také rasistické sklony - házel kamení po Afroameričanech. Později, pod vlívem PCP, útočil na Vietnamce - jednoho z nich zbil do bezvědomí a druhého trvale oslepil na jedno oko, zaútočil také na ochranku. Za tyto zločiny byl Wahlberg obviněn z pokusu o vraždu, odsouzen ke dvěma letům vězení, ze kterých si odseděl 45 dní.

Soubor:Markwahlbergshpr.jpg

Vanilla Ice:

Robert Matthew Van Winkle, více známý jako Vanilla Ice (* 31. října 1967), je americký rapper a producent.Jedná se o jednoho z prvních bílých raperů, který se proslavil po světě.Robert se narodil 31. října 1967 v Dallasu. Otec ho opustil, když mu byly 4 roky, potom měl mnoho nevlastních otců. V mládí nebyl moc dobrý student. Až v 18 letech byl v 10. třídě a poté vyhozen ze školy. V pozdních 80. letech se živil umýváním aut. Sledoval taneční a hudební kulturu a později začal vystupovat v klubech. Tancoval také v dallaské breakdance skupině Pep Busters. Lidé si ho pro jeho talent zamilovali.

Soubor:Vanilla Ice.jpg

Pastor Troy:

Micha LeVar "Pastor" Troy (18. listopadu 1977) je americký rapper a hudební producent a člen skupiny D.S.G.B.(Down South Georgia Boys).Vzhledem k vojenskému cvičení svého otce, vyrůstal v přísné domácnosti.Jeho otec svědomitě respektoval skutečnost, že náboženství a církve jsou v raném věku důležitou součástí života. Ale stejně jako většina mladých lidí ve svém okolí, byl také on konfrontován s životem na ulici.Je součástí scény z Dirty South. Spolupracoval také v projektech s Lil Jonem. Troy má v současné době smlouvu s Money & Power Records a SMC Records.Patří do skupiny D.S.G.B.

 

Jay-Z:

Shawn Corey Carter (* 4. prosince 1969, New York, USA) známý spíše jako Jay-Z je americký rapper. Desetinásobný držitel Grammy je u nás známý především díky spolupráci s kapelou Linkin Park.

Po celém světě se prodalo na 50 mil. jeho nahrávek, což ho řadí mezi nejbohatší americké hiphopové umělce.Byl šéfem Def Jam Recordings a jeden ze zakladatelů hudebních vydavatelství Roc-A-Fella Records a Roc Nation, dále je částečným vlastníkem např. klubu The 40/40 nebo basketbalového týmu New Jersey Nets. Jay-Z také založil módní oděvní značku Rocawear. Drží rekord s nejvíce #1 alby všech dob v žebříčku Billboard 200.

Soubor:Jay Z.jpg

Timbaland:

Timothy Z. Mosley (*10. března 1971 Norfolk, Virginie) znám spíše pod pseudonymem Timbaland je americký hudební skladatel, producent a raper, který ve svých písních smazává rozdíl mezi hip hopem, taneční hudbou a popem. Byl také členem hiphopového seskupení Timbaland & Mangoo.

Mezi jeho nejznámější spolupráce patří ty s Nelly Furtado, Justinem Timberlakem , The Pussycat Dolls a Madonnou. V současné době je však předmětem kontroverze v souvislosti s pravděpodobným plagiátorstvím.

The D.O.C.:

Tracy Lynn Curry (*10. června, 1968, Houston, Texas), známější jako The D.O.C. je americký raper. Dříve spolupracoval se skupinou N.W.A. Krátce po debutu s albem No One Can Do It Better v roce 1989 měl vážnou autonehodu, která měla za následek poškození jeho hlasivek. Spolupracoval také na albech Dr. Dre The Chronic a Snoop Dogga Doggystyle.

Taboo:

Taboo (* 14. července 1975, Los Angeles), pravým jménem Jaime Luis Gómez je americký rapper, známý svým účinkováním v kapele Black Eyed Peas.

V 18 letech (v roce 1993) se mu narodil syn Joshua Parish Gomez. Byl rozvedený, 12. července 2008 si vzal svou dlouholetou přítelkyni Jaymie Dizon, která nyní čeká dítě. Taboova matka se jmenuje Aurora, Taboo má nevlastního otce.

Taboo hrál i v několika filmech, např. v Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009) hraje Vegu.

Soubor:Taboocrop.jpg

 Coolio:

Artis Leon Ivey, Jr. (* 1. srpna 1963 v Comptonu, Kalifornie, USA), známější jako Coolio je americký rapper a herec.

Proslavil se v roce 1994 svým debutovým singlem "Fantastic Voyage" a později v roce 1995 se svým, Grammy oceněným, singlem "Gangsta's Paradise", který se objevil na soundtracku k filmu "Dangerous Minds".

Soubor:Coolio.jpg

B-real:

Louis Freese (narozen 2. června 1970, známý jako B-Real) je americký rapper mexického a kubánského původu, nejvíce znám je ovšem jako hlavní rapper skupiny Cypress Hill, kterou založil v roce 1988 s přítelem Sen Dogem.

Soubor:B-Real 2006.jpg

 The Game:

Jayceon Terrell Taylor (27. listopadu 1979, Compton, Kalifornie, USA), znám hlavně jako The Game, ale i jako Hurricane Game, Chuck Taylor nebo California Kid. The Game je rapper, působící od roku 2002. Mezi jeho nejznámější skladby patří "Let's Ride", "It's okay (One Blood)", "Wouldn't get far" a skladby vytvořené spolu s 50 Centem "How we do" a "Hate it or Love it".

Soubor:The Game by Mikko Koponen.jpg

Ace Hood:

Ace Hood (11. května 1988 v Port St. Lucie) je umělecké jméno amerického rappera Antoina McColistera.Antoine McColister se narodil ve městě Port St. Lucie na Floridě, ale matka ho vychovávala v městě Deerfield Beach v jihovýchodní části poloostrova. Po fotbalovém zranění v 10. ročníku školy Deerfield Beach High School už se nemohl stát profesionálním hráčem, začal proto vážně uvažovat o kariéře v rapu. V roce 2007 se seznámil s DJ Khaledem, nahrávacím producentem a DJem miamského rádia WEDR 99 Jamz, které hraje hlavně hip hop a msoučasné R'n'B. DJ Khaledovi dal své demo a životopis a dostal smlouvu u Khaledovy společnosti We the Best.

Rick Ross:

William Leonard Roberts II spíše známý jako Rick Ross je americký rapper. Svůj pseudonym si zvolil podle drogového bosse Freeway Ricky Rosse. Také je zakladatelem hudebního labelu Maybach Music Group a skupiny Triple C's. V roce 2008 započal spor s 50 Centem, v kterém se prozradila Rossova minulost u policie.

Soubor:Rick Ross mug shot.jpg

Young Buck:

David Darnell Brown (*15. března 1981, Tennessee, Nashville, USA), známý spíše jako Young Buck, je americký rapper a dnes již bývalý člen skupiny G-Unit.Young Buck se narodil 15. března 1981 v Nashvillu, Tennessee. S rapem začal okolo 12 let, naplno se mu však začal věnovat kolem 15. roku. V jeho začátcích mu pomáhal rapper Priest , který se také zasloužil o jeho pseudonym (Young Buck - Mladý samec) a později spolupracoval s rapperem D-Tay. Roku 1997 si ho všimla nahrávací společnost Cash Money Records, která z Buckem začala spolupracovat - Buck opustil školu a přestěhoval se do New Orleans. V roce 2001 se však vrátil zpět do Nashvillu a začal znovu od nuly. V této době začíná rapovat např. s Juvenilem a jeho popularita pomalu roste. Během jednoho newyorského turné se Buck seznamuje s 50 Centem a zanedlouho vstupuje do G-Unit. Tato spolupráce však rokem 2008 končí kvůli sporu ohledně financí a zveřejnění soukromé audio nahrávky mezi 50 Centem a Young Buckem.

Soubor:Young Buck.jpg

Chamillionaire:

Hakeem „Chamillionaire“ Seriki se narodil 28. listopadu 1979 v Houstonu v Texasu. Ne nadarmo užívá přezdívku The Mixtape Messiah, protože kromě svého jedinečného debutového alba vydal obrovské množství mixových CD, takzvaných mixtapů. Také je držitelem prestižní ceny Grammyza hit "Ridin'".

Soubor:Chamillionaire July 2008.jpg

DMX:

DMX (vlastním jménem Earl Simmons) (* 18. prosince 1970 Baltimore, Maryland, USA) je americký rapper z východního pobřeží vyznačující se tvrdým gangsterským rapem.Narodil se v roce 1970 v Baltimoru na Marylandu v USA. Již od útlého mládí provázely jeho život drobné delikty. Jeho hudební kariéra pak začíná v roce 1991. Je autorem řady alb (It's Dark and Hell Is Hot, The Great Depression, Year of the Dog… Again, You'll Fly with Me Later) a singlů (What's My Name?, What These Bitches Want, Who We Be, Lord Give Me a Sign). Hrál i ve filmech např.Od kolébky do hrobu (Cradle 2 the crave).

Soubor:Academy Awards afterparty CUN DMX.jpg

Flo- Rida:

Tramar Dillard je americký rapper známý jako Flo Rida. Tuto přezdívku má podle státu, kde se narodil a vyrůstal.

Jeho hudba zahrnuje hlavně styla rap a pop. Flo Rida začal svou hudební kariéru již jako teenager, kdy účinkoval s místní skupina 2 Live Crew. Jeho prvním velkým debutem byla píseň Low z roku 2008, kterou nazpíval on a T-Pain. Tato píseň byla použita jako zvuková stopa k filmu Single The Streets. V březnu 2009 bylo vydáno jeho druhé album s názvem ROOTS. Toto album mj. obsahuje hit Right Round, která byla na čele hitparády HOT 100 více jak 6 týdnů.

Soubor:Flo Rida.jpg

MC Hammer:

MC Hammer, vlastním jménem Stanley Kirk Burrell,(* 30. března 1962, Oakland, Kalifornie, USA) je americký rapper, tanečník, herec a moderátor. Nejpopulárnější byla jeho tvorba v letech 1988-1995. Je také připomínán pro velký vzestup ke slávě, než ztratil většinu svého majetku, díky megahitu U Can't Touch This, okázalé a originální taneční technice a ochranné známce Hammerpants (Hammerkalhoty).

Soubor:MC Hammer (cropped).jpg

Pitbull:

Armando Christian Pérez se narodil 14. ledna 1981, známější je pod svým uměleckým jménem Pitbull, je to americký rapper.

Pérez se narodil v první generaci kubánských přistěhovalců. Byl ovlivněn miamským hip-hopem. Rapovat začal na střední škole. Ve věku 16 let ho jeho matka vyhodila z domu, poté co se stal drogovým dealerem. Pak absolvoval Coral Gables High School a zaměřil svou kariéru na rap.

Soubor:Pitbullrapper.jpg

Oficiální ADIDAS shop - kompletní sortiment ADIDAS


Anketa

Kdo je nejlepší?

50 Cent
23%
30

Eminem
39%
52

Dr.Dre
6%
8

Snoop Dog
11%
15

2Pac
11%
14

jiný
11%
14

Celkový počet hlasů: 133


    Cristiano Ronaldo    Battle-Rap    Digitalizace záznamů    Elektroráj    Micado    Bouřňák    Hodinky

. var gaJsHost = (("https:" == RubicusFrontendIns.location.protocol) ? "https://ssl." : "https://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E"));