Skateboarding

Skateboarding je sport někdy v médiích označován jako extrémní sport ve kterém se používá skateboard k jízdě a provádění triků. Člověk který se tomuto sportu věnuje se nazývá skater, skateboarder, skateboardista nebo slangově skejťák nebo prkýnkář.

Skateboarding lze chápat jako rekreační aktivitu, umění, práce nebo typ dopravního prostředku. Během let se průběžně skateboarding velice měnil co se týče triků, stylu jízdy a stavby samotných skateboardů. Zpráva z roku 2002 od American Sports Data zjistila, že na světě je 18.5 miliónů skateboardistů. 85 procent z dotázaných byli mladší osmnácti let a 74 procent z dotázaných byli ženy.

Skateboarding je poměrně moderní během vývoje se udály některé klíčové události. Ke konci sedmdesátých let Alan Gelfand udělal první ollie(skok bez pomoci rukou). Freestylový jezdec Rodney Mullen vymyslel kickflip(skateboard se ve vzduchu otočí o 360 kolem své horizontální osy) a jeho různé variace.

Tricks:

Ollie:
je základní trik, kterýby si měli dávat všichni co chcou jezdit na skateboardu. Vykutí se asi takto : Stoupnete si na tu stranu ,jak se vám líp jezdí a nohy dáte takto : tu přední (první nohu po směru jízdy) dejte pro začátek někde těsně za přední šroubky a trochu víc ven z desky ,zadní nohu dejte na patku,a to co nejdál. (Skate musí mýt nutně grip,jinak to moc nejde !!!) Zadní nohu prudce kopněte proti zemi až to ťukne a poté ihned švihněte nohu prudce vzhůru, přední noha táhněte zároveň s nakláněním desky rychle nahoru po gripu. Když kopnete oba pohyby současně skate půjde za přední nohou.Poté zkuste vrátit nohy na desku a je to.Časem si to vychytáte. Je dobré potom pohyb zrychlit,a zesílit, aby jste ollie zvýšili. 

Kickflip:
Je to trik, při kterém se vám skejt protočí pod nohama o 360 podél nejdelší osy. Je dost náročný a chce hodně cviku. Jeďte pomalou rychlostí, přední nohu dejte někam mezi šrouby a prostředek, ale k vnitřní straně skejtu, zadní dejte na patku. Zadní nohou přidupněte patku jako na ollie, přední nohu kopněte do vnitřní strany a zadní nohu odlehčete (chce to hodně cviku, než si vychytáte přetáčení skejtu). Při letu se vám skejt pod nohama přetáčí, snažte se přední nohu vrátit nad skejt. Pokud se vám to podaří, tak si kickflip odjedete jako ollie.

(Pop) Shove-it:
Jde o snazší trik,než kick-flip . Dáte nohy jako na ollie a při shove-itu jen střelíte přední nohu od sebe a zadní za sebe ,až se deska začne točit jako hodiny , jakmile se přetočí (Je nutné aby rotovala pod nohama) tak na ni vraťte nohy a je to .Při pop shove-itu jde o kombinaci ollie a shove-itu - Přikopnete si zároveň desku zadní nohou do vzduchu.

50-50 grind:
Při tomto triku grindujete po obou tracích po překážce.
Jedete mírně šikmo k překážce, uděláte ollie (tim, že jste šikmo, se snadno dostanete nad překážku). Jakmile jste nad překážkou, musíte skejt vyrovnat tak, aby jste dopadly oběma trekama na překážku, pokud se vám to nepovede, tak to dopadne špatně. Při grindu musíte být vyrovnaní, aby vám to nepodklouzlo. Tenhle trik se dá odjet dvěma způsoby: 1. Počkat, až překážka skončí a sjet jí. 2. Přenést váhu na zadní nohu a vysunout skejt z překážky.

Boardslide:
Při tomto triku na překážce slidujete po desce (překážka je mezi truckama). Jedete podél překážky, uděláte ollie 90 a dopadnete na překážku (na překážce musíte váhu vyrovnat tak, aby byla na obou nohou stejná). Není dobrý být zatočený, to by jste se mohli zaseknout. Potom chvíli slaidujete. Tenhle trik se dá odjet jedině tak, že si počkáte na to až bude překážka končit, pak se můžete rozhodnout jestli do fakie (zadní dopředu, přední dozadu), nebo do normálu (zadní dozadu, přední dopředu). Tyto úkony provedete až těsně před koncem překážky, musíte taky uvolnit nohy, jinak se vám skejt převrátí. Musíte dopadnout tak, aby jste se nepřevážili jinak... .

Manual:
Je fakt snadný dáte přední nohu za jízdy těsně za šrouby a zadní nohu na patce. Převážíte těžiště mírně dozadu a zvednete přední trucky ze země a vyrovnáváte se pouze na zadních ,bez dotyku patky země a jedete co nejdál ,poté se překlopíte zpátky na všechny 4 a je to odjeté.Je dobré pro tento trik trénovat stabilitu.

Nosemanual:
Je těžší,než manual dáte přední nohu za jízdy na přední patku a zadní nohu před šrouby. Převážíte těžiště mírně dopředu a zvednete zadní trucky ze země a vyrovnáváte se pouze na předních ,bez dotyku patky země (jinak hodíte skobu) a jedete co nejdál ,poté se překlopíte zpátky na všechny 4 a je to odjeté.Je dobré pro tento trik trénovat stabilitu.

 

 

skate4

1

2

 

 

3

 

 

 

 


Anketa

Jezdíte na skateboardu?

Jo
97%
33

Učím se
3%
1

Ne
0%
0

Celkový počet hlasů: 34


    Cristiano Ronaldo    Battle-Rap    Digitalizace záznamů    Elektroráj    Micado    Bouřňák    Hodinky

. var gaJsHost = (("https:" == RubicusFrontendIns.location.protocol) ? "https://ssl." : "https://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E"));